Výprava na Lázně Toušeň
Je 6.6. 9:30 a já přijíždím na břeh pískovny Lázně Toušeň http://www.tousen-ryby.cz/, kde se setkávám s Ondrou jak jsme se dohodli. Ondra je již plném proudu příprav na týdení chytaní na čísle 11, které předem zamluvil.
Dáváme si společně cigaretku a pivko u kterého probíráme již dohodlou strategii a stav vody. Ondra již stihl vysondovat od chytajících rybářů, že nám nebude přáno, ryby prý absolutně nežerou a navíc počasí nám také nemá přát. Přicházející teploty 35°C tomu nasvědčovali, ale co dělat, budem prostě bojovat.
Vyndaváme člun, echolot, motor a šup sním na vodu. Okanžitě vyrážíme na vodu studovat dno a rozmístit tyčové bójky. Ondra na své straně nalezl hranu z mělčiny 1m do 6m která se táhla od břehu skoro do poloviny jezera, bylo tedy jasné od této hrany bude začínat krmné místo k mé straně. U této hrany se také nalézala lavice ve vzdálenosti cca 50m od břehu. U této lavice jsme umístili první tyčovku a jeli k mé straně, kde se již žádná lavice nenalézala, absolutní rovina, ale nalézala se silnější vrstva bahna, která dle echolotu ryby zjevně přitahovala. Zde jsme umístili druhou bójku, vzdálenou cca 50-60m od první. Tento pruh o šíři cca 3m bylo naše krmné pole v kterém jsme hodlali chytat.
Po označení krmného místa jsme okamžitě zakrmili a to 15kg partiklu a 2kg boilies,1kg monster crab-ananas a 1kg ořech-kreveta, oboje v průměrech 13, 17 a 20mm. Takto jsme chtěli krmit celí týden 3xdenně jen s menší dávkou boilie a to po 1kg a partiklu cca po 10kg.
Po zakrmení jsme hned pokračovali v přípravách. Ovšem priorita byli nahozené pruty. Začali jsme chytat na dvě kuličky o průměrech 13mm s příslušnými pastami a háčky velikosti č.8 pověšené na fluorocarbonu o průměru 0,22mm.
Ve 12:30h má Ondra nahozené dva pruty kde mu přichází první záběr skoro okamžitě po nahození od lysáčka 12,5kg, při focení tohoto krasavce se dostavil hned druhý záběr. Takže během chvíle byli pruty opět vytažené. S častými záběry se nám daří nahodit všech šest prutů okolo 17 hodiny, kdy následoval další zákrm.
Záběry nám chodily stále s pravidelností krmení a to vždy ráno, odpoledne a navečer né velkou dobu po zakrmení. I přes panující vedra a oteplující se vodou, která měla při příjezdu 20°C a po čtyřech dnech měla 28°C.Ze začátku byl účinnější monster crab-ananas, ale to se již během druhého dne srovnalo cca 50/50 s tím že na ořech-kreveta se dostavovali záběry od větších ryb. Což nás vedlo, i kvůli několika ztraceným záběrům, ke zvětšení háčků až na č.4 a průměru boilie na 2x17mm. Také fluorocarbon jsme museli zesílit na 0,25mm a to zejména kvůli mušlovým polím, které se zde nacházejí ve velké míře, a fluorocarbony na ně velice trpěli.
Po čtyřech dnech kolotoče tahání ryb jsme se rozhodli pro změnu, jelikož jsme si chtěli chytit nějaké ty zdejší velikány a také se měla dostavit změna počasí. Také ryby byli již naučené a zdržovali se na našem místě celí den. Změna strategie spočívala ve vytažení bójek a úplném skončení krmení partiklem. U krmení boiliem nastala jen změna rozložení krmné dávky na častější dokrmování a to jen kobrou. Také montáže jsme přemístili z krmného místa těsně za něj a také jsme omezovali používání pasty. Tato strategie se nakonec ukázala jako velice prospěšná. Kapři byli aktivní celí den nezávisle na krmných dávkách a to i tak že přišli i čtyři záběry na jednou což ve dvou lidech je opravdový boj (bohužel ve prospěch kaprů). To došlo tak daleko, že naše únava se stále stupňovala, až jsme pruty na poslední dvě noci vytahovali, abychom se alespoň trochu prospali.
Tato výprava byla velice úspěšná nejen z toho hlediska že nám většina rybářů tvrdila že nežerou, ale přicházeli se podívat jestli opravdu taháme kapry nebo se jen šploucháme ve vodě J . Za tento týdenní maraton jsme nachytali 124 kaprů z toho bylo 51 kaprů přes 10kg kdy největší měl váhu 16kg. K tomu nám dopomohlo 130kg partiklu a 22kg boilie zkrmeného. Tímto děkuji Ondrovi za vzájemnou podporu a suprově strávený týden u překrásné pískovny. S pozdravem ať se kouří z navijáků :-))