Před několika lety jsem se nechal přemluvit a absolvoval svou první kaprařskou výpravu. Neměl jsem žádné vybavení, oblečení, bivak, lehátko, křesílko - no prostě dobrodruh na plný kule. Zima, chladno, sněžení, ale první tři velcí kapři měli tak trošku ovlivnit moji účast na výpravách příštích.
Během několika let se vylepšila moje výzbroj a výstroj, přemýšlení o rybách - tedy hlavně kaprech, na co a jak je chytat. Podíval jsem se na různé revíry soukromé a samozřejmě i svazovky v různých částech země. Ale jednu jsem si tak trošku zamiloval sám pro sebe. Je to taková uzavřená, poklidná, pohodová voda. Má charakter menší pískovny, s hloubkou 1,5 - 3,5 metru. Zarostlé břehy se střídají s volnými, překážky ve vodě, kořeny, spadlé stromy. Pěkná obsádka ryb, především kaprů různých velikostí a hmotností.
Tyto řádky vznikají při mé v pořadí třetí návštěvě během dvou let. První byla ve znamení poznávání a prochytávání se přes menší ryby k těm velkým. Střídání počasí, teplot a větrů znamenalo i na soukromém revíru utrpení a boj o každou rybu.
Druhá návštěva už byla úspěšná. I když byla na podzim, kdy bývá kapří společnost už velmi dobitá a odchytaná se mi podařilo za 6 dní chytit 50 kaprů 60 - 80 cm.
Letos jsem zde potřetí a vše je zase trošku jiné. Obavy z nestálého počasí, zimy v noci a tepla přes den, deště a větru se potvrdily. Ale to, když dovolíte, teď ve formě jakéhosi reportu jednotlivých dní…
Pondělí 5.5. - den první:
Brzo ráno přejezd na jezero, tradiční výběr místa, postavení bivaků, první zakrmení partiklem, peletami a hurá nahodit první montáže. Nakobrovat první kuličky. Mám možnost chytat na tři pruty a tak mohu zpočátku experimentovat. K montáži PVAáčko s metodmixem a rozdrceným boilie.
Na výpravě jsme ve čtyřech, rozmístěni vedle sebe po břehu. Mám místo u spadlých stromů ve vodě. Je to hodně velké dobrodružství, ale vybral jsem si to sám. Je to opravdu top místo a extrémní rybařina. Utažené brzdy a žádné dlouhé jízdy. Ryba okamžitě zajíždí mezi větve a části stromů pod vodou. Chytám na Páru i komerční boilie ve velikosti 17 mm. Snažím se zjistit, co bude nejvíc jezdit. Záběry přicházejí brzo a je to tak nerozhodně. První den kolegy přechytávám, ale TOP rybu dne má přítelkyně kamaráda Matěje Bára a to až v noci. Nádherný šupináč 86 cm a 16 kg. Daří se ještě srovnatelná ryba - lysec 80 cm a 13 kg. Sluníčkové prasátko.Ostatní ryby se pohybují ve velikostech 60 - 78 cm. Jsou zdravé a bojovné.
První, rozjezdový den a co víc si přát!
Úterý 6.5. - den druhý:
V noci na úterý je zima. Podložky s přimrzlými podběráky, bílá tráva.
Přehazuji hned za svítání a první záběry přicházejí záhy. Se sluníčkem se rychle otepluje a během dne je na triko a kraťasy. Všichni chytají pěkné ryby a mě se daří po obědě i klasický double šupi 76 a lysec 73 cm. Ale TOP ryby dne přicházejí až večer po setmění. Václav si výrazně posunuje svůj PB a zdolává nádherného šupiho 95 cm a 16 kg. Ryba je tak velká a těžká, že se nám ji nedaří pořádně vyfotit. Netrápíme ji a pouštíme. Matěj po chvilce dostává další krásnou rybu – šupiho 85 cm a 11 kg.
Já tento den vítězím v počtu ulovených ryb. Mám celkem 11 kapříků, kterým vévodí pěkně stavěný řádkáč 77 cm a 9 kg.
Noc už pak probíhá klidně a je teplo. To už signalizuje změnu počasí a ta taky přichází…
Středa 7.5. – den třetí:
V noci začíná pršet. Lejt. Prší od 2:00 do 4:00. Po náročném dni se chci vyspat a tak testuji nové boilie Mivardi na sezonu 2014. Moc těmto „ plastelínám „ nevěřím a tak, když v půl páté přichází záběr lysce sluníčka 64 cm, jsem spíš překvapen. Už neprší a tak je i nálada lepší. Okolí spokojeně spí. Jako, kdyby nevědělo, že proválí v bivaku podstatnou část dne. Od osmi ráno totiž zase prší, leje…Ryby úplně přestávají brát. Matěj zdolává lysečka 60 cm a dává panáčka, že vůbec udělal záběr. Mě se daří i v dešti několik kapříků kolem 65 cm udělat.
K večeru přestává pršet a fouká mírný větřík. Závěrečná ryba dne je můj starý, dobrý známý. Šupináč s nějakou vrozenou deformací, kterému říkáme Quasimodo. Loni jsem ho chytil jak na jarní, tak podzimní výpravě. Tak do třetice všeho dobrého :-)
Bára má asi největší radost, neboť padla sázka, že když se mi to povede, půjdu do vody J Quasimodo měří stále 80 cm, jen váha se mění. Dnes má 11,5 kg. Dáváme oslavného panáčka a mizíme do spacáků…
Čtvrtek 8.5. – den čtvrtý:
Noc na čtvrtek je zase pro změnu chladná. Všichni spí, jen já dělám dva záběry. Jezero je zahalené v mlze, jak v Lochnessu, ale ranní svítání je nádherné. Přehazuji a dokobrovávám pár kuliček ke každému prutu. Záběry přicházejí v pravidelných intervalech a kromě klasických +60níčkových sluníček přichází i dvě lepší ryby – šupík 76 a krásně stavěný lysec 80 cm. Vypadá solidně a tak ho vážíme – má 12,5 kg. Václav proráží amurové zakletí jezera a dělá záběr pěkného amura na typickou, amurovou nástrahu – tygří ořech naložený ve slivovici, nadlehčený umělou kukuřicí :-)
Odpoledne a večer probíhá rychle bez jakékoli aktivity ryb. Grilujeme klobásky, pijeme Tramínek a po setmění zalézáme do bivaků.
Pátek 9.5. – den pátý a poslední:
Kolem jedné v noci motá kapr všechny čtyři pruty Matěje a Báry L Rozmotáváčka za světla čelovek nic moc a tak platím daň za nepozornost a hodně velká ryba mi zajíždí do padlého stromu a strácím ji L Po zbytek noci se nic neděje, jen ji prožíváme za stálého slejváku. Ranní nesmělé sluníčko se střídá s přeháňkami a jen potvrzuje pravidlo o rybářském počasí snů. Další rybu ztrácím kvůliva špatnému návazci z flourokarbonu a v duchu už se radši vidím večer doma ve vaně, u dobré večeře, hokeje, slečny manželky…Za bivakem však vidím velkou duhu a tak to ještě do odpoledního odjezdu přeci vydržím. Kolem deváté přestává pršet a začíná slušně foukat vítr. Otáčí se naším směrem a kromě vysušení bivaků přináší ještě nějaký záběr před odjezdem domů. To se daří a zdolávám ještě tři kapříky +-70 cm.
Krásných 5 dní u téměř UK Clubové vody končí. Při balení a nakládání do aut vše ukončuje stylově Václav nádherným šupim o délce 80 cm.
Závěrem:
Ondra tady už rozebíral rozdíl mezi chytáním na soukromákách a svazovkách. V podstatě s ním souhlasím. Vážím si ryb ulovených tam, či onam. Není problém nachytat na obou typech revírů. Není problém vyhořet na obou typech revírů. Záleží na čase, který můžu rybám věnovat. Na počasí, na finančních možnostech. U soukromky je rozdíl, zaplatit za 24 hodin 200 Kč nebo 600 Kč i víc. Mít čas být u vody na svazovce každý den, nebo každý víkend a hledat, pozorovat, krmit a pak chytat velké ryby. Nakonec to každý z vás zná. Přeji vám, aby se vám to nějak dařilo a zažívali jste ten pocit štěstí s velkou a krásnou rybou před objektivem foťáku. Resumé výpravy z mé strany je 35 kaprů. Chytal jsem na komerční boilie a samozřejmě na boilie Páry. Nepřeháněl jsem to s kombinacemi a dal jsem Páře prostor vždy na dvou prutech ze tří. Jednoznačně pak vyhrála jahoda+oliheň, robin red+ořech a krill+jahoda. Vše v 17 mm. Obalovačky jsem v podstatě nepoužíval – boilie pracovalo dobře samo o sobě.
Hezké chvíle u vody a ať se vám z navijáku jen a jen kouří :-)) Petr